Styl rustykalny.
Jak przygotować dekoracje ślubne w tym stylu.Elementy tworzą dekoracje ślubne i weselne w stylu rustykalnym często mylone są  z innymi stylami, w tym głównie ze stylem sielskim. Aby prawidłowo zweryfikować styl rustykalny, należy poznać barwy rustykalne, wymyślić dekoracje ślubne z polnych kwiatów, zamówić wianek w kwiaciarnia Czerwone Korale Starachowice :) oraz  zagłębić się w meandry stylu wiejskiego.
Dlaczego wiejski styl rustykalny w dekoracjach weselnych jest  aż tak popularny?
Wiązanka rustykalna z róż. W wazonie szklanym na krześle. Wiejski styl rustykalny. Kwiaciarnia Starachowice
  
Styl rustykalny stał się popularny stosunkowo niedawno. Świeże powietrze, bliskość natury, potrawy z naturalnych produktów, wygodna odzież stały się bardzo atrakcyjne dla zmęczonych miejskim pędem ludzi.Panna młoda zakłada wygodna prostą suknię, wybiera wiązankę z polnych kwiatów i bardzo często decyduje się na wianek. Wianek także powinien być stylizowany na wiejski  Pan młody występuje oczywiście w garniturze, lecz bardzo prostym, bez atlasowych kołnierzy i oczywiście w żadnym wypadku nie  w smokingu.Słowo „rustykalny” oznacza „wiejski” czyli podawane potrawy również charakteryzują się prostotą. Idealnie pasują  „wiejskie stoły” czy „produkty że spiżarni” wszystko to co można spotkać u bogatego gospodarza. Jako prezent dla gości bardzo często państwo młodzi sami przygotowują małe słoiczki konfitury lub małe buteleczki domowej nalewki.
O co należy zadbać?
  
Styl rustykalny to idealny przykład prostoty, spokoju i pogodnej życzliwości . Aby zachować te atmosferę należy zadbać o najdrobniejsze szczegóły:
-używać naturalnych materiałów w ich pierwotnym, nieprzerobionym stanie
-wiele akcesoriów przygotować własnoręcznie
-nie martwić się pewną niedoskonałością w przygotowanych dekoracjach
-zdecydować się na wianek z polnych kwiatów


Snopki, bele słomy, mech, krążki surowego drewna
  
Wszystko, co nam się kojarzy z atmosferą wsi. Snopki, bele słomy, wiklinowe kosze, kobiałki, wozy i ich części.  Stoły powinniśmy wybrać podłużne, sprzyjające rozmowom i śpiewom podczas biesiady. Krzesła mogą być  „nie do pary” czyli mogą  być z różnych kompletów. Zamiast krzeseł możemy ustawić ławy lub ławki. Zastawa powinna być prosta. Dziś można dobrać przepiękną artystyczną ceramikę w kolorach ziemi. Serwetki i obrusy dobrze jeśli mogły by być z płótna,  a bieżnik z grubo tkanego lnu.
Do całości i dodajmy jeszcze krążki surowego drewna jako podtalerze  lub podstawki pod naczynia z kwiatami. I oczywiście mech, bardzo modny obecnie dodatek. Pamiętajmy jednak, żeby używać mchu stabilizowanego. Jest on pozyskiwany w sposób, który nie dewastuje lasów i jednocześnie jest poddawany obróbce,  dzięki której nie kruszy się i na pewno nie wyjdą z niego żadne owady.
Stałe elementy wystroju - świece i  bukiety z kwiatów polnych
  
Świece. Idealnie, gdyby mogły być woskowe i o bardzo prostych kształtach. Oczywiście nie powinny być lakierowane. Ustawmy je po kilka sztuk razem, dla bezpieczeństwa umieścimy w słoikach. Pamiętajmy, aby nie używać żądnych wyszukanych szklanych wazonów. Powinny to być raczej słoiki i butelki a w żadnym wypadku nie powinny to być naczynia metalowe. Styl rustykalny toleruje jedynie naczynia z wikliny, łozy i drewna.
Kwiaty powinny być oczywiście polne lub o polnym charakterze: rumianki, różnego rodzaju dzwonki, kalina, lawenda. Można dodać gałązki ziół :macierzanki, tymianku, mięty oraz różne kłosy: pszenicy, owsa. W sezonie ślubnym dojrzewa wiele różnych owoców, które również będą świetnym dodatkiem. Wiązankę można wykończyć wstążką z szarego płótna w połączeniu z koronką.  Rustykalne Panny młode bardzo często wybierają wiązanki w kształcie miotełki. I słusznie. Wiązanka powinna wyglądać na samodzielnie zrobioną. Powinna mieć nieregularny wystopniowany kształt. Można się ograniczyć  do jednej gamy kolorystycznej lecz dużo lepiej będzie pasować różnokolorowa.
Miejsce
  
Miejsce, w którym odbywa się wesele powinno wiązać się z przyrodą, ale z przyrodą w stanie zagospodarowany, w sadzie , w ogrodzie, na łące za domem. Może to być również dworek lub przerobiona stodoła. Krajobraz z łanami zbóż lub polami słonecznikowymi, to nie tylko piękna oprawa biesiady, ale także idealny plener na sesję fotograficzną.
Barwy rustykalne
  
Kolorystyka. Jeśli nie jesteśmy przekonani czy dobrze wybraliśmy gamę kolorystyczną wystarczy spojrzeć na zdjęcie letniej łąki lub babcinego ogrodu. Mamy tu sporo różnorodnej zieleni, kwiaty o dość kontrastowych odcieniach i różnej wielkości. Raczej nie znajdziemy tu błyszczącego metalu a jedynie wiklinę i naczynia z kory brzozy i drewna. Pamiętajmy, że błyszczące, metalowe i szklane wazony wprowadzają duży dysonans.
Kto powinien wybrać taki styl na swoje wesele. Na pewno nie każdy. Styl rustykalny wiąże się z określonym stylem życia i pewnymi cechami charakteru państwa młodych. Do tego stylu pasuje spokój i zadowolenie z prowadzonego życia, a to nie są popularne dzisiaj cechy.