Przedślubny galimatias czyli dekoracja stołów weselnych!Dużo spraw i mało czasu, czyli przedślubny galimatias! Jak ma wyglądać przygotowanie stołów weselnych i nie tylko.  Czy dekoracja stołów weselnych to tylko naczynia, wstążki, świece, stelaże, obrusy i świeczniki ?.
Kwiaciarnia Czerwone Korale na konsultacjach ślubnych pomoże Ci w wyborze tych wszystkich rzeczy.

Założenia
  
Gdy rozpoczynamy pracę nad projektowaniem dekoracji stołu wpadamy w szaleństwo nadmiaru. Czy wybrać kosz czy szklany wazon?  A może dodać wstążki? Czy świece będą pasowały? Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże zaprowadzić porządek i odrobinę spokoju w przedimprezowy okresie. Jak wybrać kwiaty aby pasowały do całości i na pewno świetnie się prezentowały  i jak zrobić bukiety na stół weselny opiszę w kolejnym artykule. Dekoracja stołów weselnych nie jest sprawą prostą.
Każdy niekwiatowy element naszej dekoracji musimy wybierać nie tylko pod kątem tego, czy pasuje do wybranego stylu, lecz musimy się zająć jego właściwościami technicznymi. Wiem, że jest to nudne, ale  o katastrofę nie trudno jak opisywałam w artykule „8 katastrof...... „i warto poświęcić parę chwil na zastanowienie.
Wybieramy naczynia
  
Naczynie to najważniejszy element naszej dekoracji stołu. Nasze naczynie musi być stabilne, musi zapewnić odpowiednią ilość wody, chronić stół i tkaniny dekoracyjne oraz idealnie pasować do naszej dekoracji. Czyli stabilność, odpowiednia wielkość, możliwość dopełnienia poziomu wody do odpowiedniego poziomu i szczelność to najważniejsze kryteria doboru naczyń. Teraz zajmijmy się doborem kształtu naszego naczynia. Płaskie, niskie naczynia dają fantastyczna możliwość optycznego połączenia pomiędzy stołem i materiałem florystycznym (czyli kwiatami), jednak nie posiadają zbyt wiele miejsca na wodę. Średniej wysokości wazony, czy  urny zapewniają więcej miejsca na wodę i najczęściej układamy w nich kwiaty na krótkich łodygach, płasko, aby nie  przeszkadzały rozmawiać osobom siedzącym przy stole. Aby zapewnić optyczne połączenie z powierzchnią  stołu musimy użyć roślin o delikatnych, giętkich łodygach, które łagodnie będą spływać na obrus.  Wysokie naczynia są przeznaczone do dekoracji bufetów. Wysokie dekoracje na stołach zazwyczaj wykonywane są na odpowiednich stojakach, o wysokiej i bardzo wąskiej nożce. Sprawia to wrażenie lekkości i unoszenia się kompozycji w powietrzu. Gdy wybieramy coś rustykalnego, czyli kosz wiklinowe, czy skrzyneczkę z drewna, zadbajmy o jej nieprzemakalność, czyli o wyłożenie ich wnętrza podwójną folią (dlaczego nie na widzimy foli i skąd się u nas bierze przeczytaj tutaj). Ze szklanymi wazonami wiąże się inny problem. Mianowicie, jeśli nie są one całkowicie zakryte, musimy zadbać o to, aby zamaskować znajdującą się w nich gąbkę florystyczną a jeśli wazon wypełniamy tylko wodą i kwiaty układamy w niej swobodnie, musimy zadbać, by w tej wodzie nie unosiły się kawałki gąbki czy resztki liści.
Dodajemy świece.
  
Światło świec wprowadza szczególną atmosferę. Dlatego bardzo chętnie i często są używane przez dekoratorów jako dekoracja stołów weselnych. Czasami stanowią one integralną część kompozycji kwiatowej, a czasami ustawia się je jako dopełnienie kompozycji, jako osobne jej elementy. Główna zasada głosi  „dbamy o bezpieczeństwo „  czyli montujemy świece w ten sposób, aby w trakcie ich wypalania się nie stykały się ani z materiałem roślinnym, ani z innymi materiałami. Ze swojego doświadczenia wiem, że najbezpieczniej jest ustawiać zapalone świece w szklanych kloszach, a tam gdzie nie jest to  możliwe, można używać świec Led. Jeśli decydujemy się na zastosowanie świec tradycyjnych wewnątrz kompozycji, zadbajmy o ich solidne zamocowania przy pomocy drutu florystycznego lub specjalnych gotowych „podświeczników”.
Gdy ktoś lubi wstążki.
  
Wstążki, koronki, sznurki to fantastyczny element dekoracji, podkreślający jej wyjątkowość i charakter. Ich zwiewność, spływający charakter podkreślają harmonijne przejście  pomiędzy stołem przykrytym obrusem i kwiatami dekorującymi ten stół. Główny techniczny problem związany z ich zastosowaniem, to zabezpieczenie ich przed namoknięciem. Wystarczy lekki kontakt wstążki z mokrą gąbką florystyczną i wstążką po pierwsze zmienia kolor, a po drugie przekazuje wilgoć dalej prosto na obrus i inne tkaniny.
Wybieramy to, co czasami niewidoczne a niekiedy wręcz przeciwnie.
  
Niektóre niekwiatowe materiały pełnią poważną rolę jako materiał pomocniczych. Oznacza to, że  wybieramy je nie tylko z powodów uzasadnionych technicznie, ale także z powodu kształtu, koloru, struktury. Te materiały maja taką zaletę, że nie musimy ich zakrywać i maskować. Wręcz przeciwnie, powinny być eksponowane i dobrze widoczne jako przejaw ręcznej roboty i  aby można było podziwiać ich wykonanie.  Są to wszelkiego rodzaju stelaże i kryzy. Można użyć gotowych, obecnych w handlu jako materiału typowo pomocniczego i wykorzystywać jedynie ich funkcję techniczną. Można też pokazać swój kunszt i warsztat florystycznym tworząc i eksponując bardzo ozdobny element dekoracyjny.
To czego oczy nie widzą.
  
Gąbką florystyczna to temat rzeka. Jest najczęściej stosowanym materiałem. Nie jest wolna od wad, jednak do tej pory nie wymyślił niczego lepszego. Główną jej wadą jest to, że po wykorzystaniu jako odpad rozkłada się w podobny sposób jak plastik, czyli tysiące lat. Jednak doskonale spełnia inne funkcje. Utrzymuje rośliny w wybranym położeniu, zapewnia im podstawowy poziom wody, daje się łatwo formować, występuje w wielu kształtach i kolorach.Jest to materiał typowo techniczny, dlatego powinien być całkowicie zamaskowany, z wyjątkiem kolorowych wersji. Najważniejsze zasady odnośnie używania gąbki to po pierwsze : prawidłowo namoczyć i nigdy, ale to przenigdy nie wykorzystywać gąbki ponownie. Jest to taką nieprawidłowością,  jak ponowne wykorzystywanie wody w której stały kwiaty. jak namoczyć gąbkę florystyczną? To proste. Docinamy wstępnie kawałek gąbki a następnie kładziemy go na powierzchni wiadra z czysta wodą. Gąbka musi sama nasiąknąć i opaść na dno wiadra. Jeżeli mamy, to do wody dodajemy odżywki dla kwiatów.
I jeszcze inne niewidoczne.
  
Różnego rodzaju druty, sznurki, probówki, kleje, haftki, włóczki, szpilki itd. Przy dekoracjach florystycznych używamy niezliczonej ilości drobnych elementów, które w wielu sytuacjach są niezbędne. Są one konieczne, ale powinny pozostać niewidoczne. Druty podtrzymujące i łączące, haftki mocujące, pinholdery do mocowania gąbki do naczynia, probówki do zabezpieczenia wody poszczególnym roślinom, sznurki i taśmy do mocowania. Wymieniam jedynie część z tych pomocniczych materiałów, których dekoratorka używa na co dzień. Dzięki nim możemy przygotowywać niestandardowe dekoracje stosując niestandardowe techniki.
Czego jeszcze używamy.
  
Nie zapomnijmy o narzędziach. Każde z nich służy do czego innego i powinno być używane zgodnie z przeznaczeniem. Sekator służy do cięcia łodyg i gałęzi. Jego wielkość określa wielkość gałęzi, do których można go używać. Do przecinania drutu służą cęgi. Nie powinno się ich stosować zamiennie. Sekator użyty do cięcia drutu wyszczerbi się i nie będzie dawał równej płaszczyzny cięcia, natomiast cęgi, którymi ktoś próbował przeciąć materiał zielony, bardzo szybko się tępią. Sektory, nożyki, cęgi do drutu każdy zna. Jednak w niezbędnik florystyka wchodzi w dzisiejszych czasach znacznie większa ilość narzędzi. Wiertarka, wkrętarka, piłki do drewna, szczypce itd. Te wszelkie narzędzia zwiększają nasze możliwości, ułatwiają pracę i powodują, że możliwości dekoratorsko-florystyczne są praktycznie nieograniczone.
 

Dekoracja stołów weselnych w wersji „zrób to sam” nie jest łatwa, jeśli nie ma się podstawowych narzędzi. Jak zrobić stroik na stół, gdy nie wiemy jak prawidłowo namoczyć gąbkę florystyczną i nie jesteśmy pewni jakich materiałów użyć, nie jest sprawą szczególnie łatwą. Dzisiejszy artykuł nie odpowiedział zapewne na wszystkie pytania, lecz mam nadzieję, że pomógł podjąć decyzję w podstawowych sprawach.

Aby przygotować wspaniałe i udane wesele należy zaplanować i przygotować wiele różnych rzeczy. Łatwo się w tym pogubić i dla tego zapraszamy na bezpłatne konsultacje ślubne, gdzie w spokoju możemy omówić wszelkie sprawy, zastanowić się nad stylem wesela, ustalić budżet oraz przejrzeć obszerna galerię fotografii naszych wyrobów. Na konsultacje można umówić się telefonicznie lub  napisać  wiadomość  email.